64330-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av slam, fett och pumpbart matavfall
Referensnummer: SBN 2020/296-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet för insamling av slam samt av fett från fettavskiljare nyttjas av avfallsenheten för genomförande av kommunens skyldighet och ansvar för insamling och behandling av kommunalt avfall.
Tjänsterna för slam nyttjas av alla fastigheter i kommunen som i dag har enskilda avloppsanläggningar, ungefär 80 enskilda anläggningar år 2020.
Tjänsterna för fett från fettavskiljare nyttjas av fastigheter i kommunen som har krav enligt ABVA att ha fettavskiljare (pga restaurangverksamhet eller liknande livsmedelsproduktion). År 2020 har kommunen 72 kunder, av dessa är 45 kommunens egna fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen