643423-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måleriarbeten 2023
Referensnummer: GNU 2023/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för måleriarbeten i samband med b.la ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, underhåll och reparationer inomhus
samt målning/laserring utomhus t.ex. fasader, bullerplank, väderskydd, parkbänkar, broräcken.
Beställarna är Falu kommun, Lugnet i Falun AB och WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad årlig volym ca 3 750 000 SEK.