643510-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MT-utrustning gastillbehör, SLL176
Referensnummer: FSN 2022-0339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av medicinteknisk utrustning (MT-utrustning) avseende gastillbehör. Produkterna som omfattas av upphandlingen framgår av Bilaga 2 Artikelspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde A: Gasblandare för medicinsk andningsoxygen och medicinsk andningsluft (position 1-4, 9-10)
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsområde A omfattar Gasblandare för medicinsk andningsoxygen och medicinsk andningsluft mellan noll (0) och minst 15 l/m, (position 1-4 samt position 9-10 i Bilaga 2 Artikelspecifikation).
Avtalsområde B: Gasblandare för medicinsk andningsoxygen och medicinsk andningsluft (position 5-10)
Del nr: B
33100000 Medicinsk utrustning, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
Avtalsområde B omfattar Gasblandare för medicinsk andningsoxygen och medicinsk andningsluft mellan 0-25 l/m (position 5-10 i Bilaga 2 Artikelspecifikation).
Avtalsområde C: Gasblandare för lustgas och medicinsk andningsoxygen (position 11 – 16 )
Del nr: C
33100000 Medicinsk utrustning, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
Avtalsområde C omfattar Gasblandare för lustgas och medicinsk andningsoxygen (position 11 – 16 i Bilaga 2 Artikelspecifikation).
Övriga positioner
Del nr: D
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33196000 Medicinska hjälpmedel
Upphandlingen omfattar leverans av medicinteknisk utrustning (MT-utrustning) avseende gastillbehör. Produkterna som omfattas av upphandlingen framgår av Bilaga 2 Artikelspecifikation. Beställaren kommer att anta en (1) leverantör per position i Bilaga 2 Artikelspecifikation, med undantag positionerna som utgör en varugrupp (Avtalsområde A, B och C) där Beställaren kommer att anta en (1) leverantör per Avtalsområde.