64353-2020 - ResultatSverige-Borås: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi
Referensnummer: 2019IN00031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar behovet av elenergi för Borås stad samt kommunala bolag. Upphandlingen omfattar leverans och fakturering av fysisk elkraft.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen