643572-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Symaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Symaskiner inkl. reparationer och service
Referensnummer: 582/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42715000 Symaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för Inköp och upphandling (Inköp och upphandling) genomför en ramavtalsupphandling.
Ramavtalet omfattar successiva leveranser av symaskiner, inklusive återkommande service och reparationer av dem och den befintliga maskinparken.
Beställarens symaskinsinnehav består av varierande fabrikat, som kan behöva bytas ut, kompletteras och underhållas. De vanligast förekommande fabrikaten hos beställare är i dagsläget Janome och Husqvarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen