643587-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventrikeldrän
Referensnummer: K 2021-7861
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ventrikeldränage för neurokirurgi, vilka brukar bestå av en silikonslang som opereras in till ventrikeln och är uppkopplad till ett dränageset (uppsamlingspåse) och en mätare vilken ger information om intrakraniellt tryck. Utrustningen används på patienter med bla trauma, stroke, tumör och infektioner för tryckmätning, dränering samt provtagning. Utrustningen ska fungera på såväl barn som vuxna och geriatriska patienter.
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal gällande Medicintekniska produkter (vidare kallat MTP) för medicinteknisk system: ventrikeldrän för dränage och tryckmätning.
Karolinska söker genom upphandling efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen