Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdstextilier och operationstextilier
Referensnummer: RD21/06660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal infattande bädd- och badtextilier, personal- och patientkläder, operationstextilier och operationskläder samt tvättsäckar för Region Dalarna.
Region Dalarna bedriver tvätt- och textilservicen i egen regi i Fredriksberg. Fredriksbergstvätten har sedan 2009 tillgodosett Regionens behov av textilier.
Verksamheten är miljö- och kvalitetscertifierade och ett av våra mål är att utifrån vårdens behov tillhandahålla den bästa tvätt- och textilservicen som kan erbjudas på marknaden.Plaggen och textilierna i aktuell upphandling ingår i regionens cirkulationstvätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33100000 Medicinsk utrustning, 33199000 Sjukvårdskläder, 39500000 Textilvaror, 39518000 Sjukhuslinne
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet innehåller avrops option av engångskuddar för Varuförsörjningen som utgörs i det här fallet av regionerina i Sörmland, Uppsala, Västmanlad och Örebro.