643819-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fetter och smörjmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Typgodkända smörjmedel-, tillsatser- och underhållsprodukter
Referensnummer: UH-2021-259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24951000 Fetter och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens upphandlar försörjning av typgodkända smörjmedel, tillsatser och underhållsprodukter till framförallt flygsystem.
Leverans sker huvudsakligen till Försvarsmaktens lager i Arboga, därifrån distribueras produkterna i egen regi till berörda verksamhetsplatser inom Försvarsmakten. Med typgodkända produkter menas den specifika produkt som är godkänd att användas av tillverkaren av det militära systemet. Merparten av de typgodkända produkterna används inom flygsystem, men vissa produkter används inom sjö- eller marksystem. Då produkterna används i ett specifikt system får de inte bytas ut eller modifieras med risk för att påverka systemets säkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen