Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
En-facks baklastande sopbil med kran och okomprimerat sidofack
Referensnummer: FEV23/0155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en styck komplett En-facks baklastande sopbil med kran och okomprimerat sidofack till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet (totalt 2 fack). Sopbilen kommer att användas till att hämta kärl, containrar och underjordsbehållare. Sopbilen kommer till största del att användas i de centrala delarna av staden och det resulterar i väldigt många stopp och i och urstigningar. För chaufförernas bästa arbetsmiljö ska insteget till hytten vara så ergonomisk som möjligt. Bilen ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Vid leverans ska leverantören hålla en utbildning för berörd personal. Utbildningen syftar till att förarna ska lära känna fordonet och funktioner. Fordonet ska vara av årsmodell 2024 eller nyare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bilen beräknas köras 3000 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle (ska även kunna drivas med diesel) Leverantören ska kunna tillhandahålla produktnära tjänster så som garanti och underhåll, samt akutservice.