2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Objektglasskanners
Beskrivning: Region Halland bjuder in till RFI för att öka sin marknadskännedom inom Objektglasskanners. Avdelningen för Klinisk Patologi och Cytologi har initierat projektet Digital Patologi där ett syfte är att upphandla objektglasskanners. Projektet Digital Patologi avser att implementera ett nytt arbetsflöde som utgår från digital patologi genom hela processen. Målet är att skanna 100% av våra patologiska undersökningar samt obduktioner.
Intern identifierare: 24/58
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar