64395-2025 - Resultat
Sverige – Tjänster på elområdet – Servicearbeten och mindre entreprenader - EL
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelServicearbeten och mindre entreprenader - EL
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal gällande servicearbeten och mindre entreprenader inom elinstallationsarbeten uppdelat på två delområden, Lågspänningsanläggningar och Högspänningsanläggningar Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Intern identifierare019/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314100 Tjänster på elområdet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal gällande servicearbeten och mindre entreprenader inom el. Upphandling omfattar två delområden, för vilka anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på det ena eller på båda delområdena: Delområde A: Lågspänningsanläggningar Elinstallationsarbeten samt ingrepp på elektrisk utrustning i lågspänningsanläggningar och lågspänningsställverk. Uppdraget omfattar tjänster inom elarbeten så som installation, felsökning, reparationer, service och underhåll inom kraft-, belysnings-, värmesystems- och automationsanläggningar m.m. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet, vilket kräver särskild hänsyn och koordinering. Delområde B: Högspänningsanläggningar Elinstallationsarbeten i högspänningsanläggningar och högspänningsställverk Upphandlingen omfattar även elinstallationsarbeten i lågspänningsanläggningar och lågspänningsställverk i samband med eller i anslutning till högspänningsanläggningar. Uppdraget omfattar tjänster inom elarbeten så som installation, felsökning, reparationer, service och underhåll. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet vilket kräver särskild hänsyn och koordinering.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde A - Lågspänningsanläggningar
BeskrivningElinstallationsarbeten samt ingrepp på elektrisk utrustning i lågspänningsanläggningar och lågspänningsställverk. Uppdraget omfattar tjänster inom elarbeten så som installation, felsökning, reparationer, service och underhåll inom kraft-, belysnings-, värmesystems- och automationsanläggningar m.m. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet, vilket kräver särskild hänsyn och koordinering.
Ytterligare klassificering (cpv): 45315600 Lågspänningsanläggningar
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde B - Högspänningsanläggningar
BeskrivningElinstallationsarbeten i högspänningsanläggningar och högspänningsställverk Upphandlingen omfattar även elinstallationsarbeten i lågspänningsanläggningar och lågspänningsställverk i samband med eller i anslutning till högspänningsanläggningar. Uppdraget omfattar tjänster inom elarbeten så som installation, felsökning, reparationer, service och underhåll. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet vilket kräver särskild hänsyn och koordinering.
Ytterligare klassificering (cpv): 45315400 Högspänningsanläggningar