644016-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Övningar i sjukvård och första hjälpen
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HLR-utbildning och hjärtstartare, Ver2
Referensnummer: KS 2022-00459-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80560000 Övningar i sjukvård och första hjälpen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utbildning i HLR, service/underhåll, samt avrop av hjärtstartare som ska placeras ut i allmänna utrymmen, lokaler, arbetsplatser och övriga platser där kommunen bedriver verksamhet
Omfattning
Upphandlingen avser utbildning i HLR samt användning av hjärtstartare, service/underhåll, samt avrop av hjärtstartare som ska placeras ut i allmänna utrymmen, lokaler, arbetsplatser och övriga platser där kommun (UM), bolag och Växjö pastorat bedriver verksamhet.- HLR utbildning, enligt svenska HLR-rådets riktlinjer, löpande över avtalstiden.- Service och underhåll av befintliga hjärtstartare (Bilaga 2 Hjärtstartare modellnamn) samt för under avtalstiden nya avropade hjärtstartare.- Avrop av nya hjärtstartare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182200 Apparatur för hjärtstimulering, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning, 80562000 Första hjälpen-utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen