Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil- och Anläggningsmaskintjänster
Referensnummer: SBN 2022-789
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ett ramavtal med flera leverantörer där entreprenören åtar sig att för beställarens räkning tillhandahålla anläggningsmaskiner med förare, lastbilar för anläggningsända-mål med förare på löpande räkning efter beställarens behov. Tjänsterna utförs normalt inom hela Bodens kommuns areal med koncentration till centralorten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134100 Lastbilar med flak, 34142300 Dumprar, 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43221000 Väghyvlar, 43261100 Lastmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/07/2023Slut: 30/06/2025
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
med möjlighet till 12 månaders automatisk förlängning dock längst i två (2) perioder om det inte skriftligen sägs upp av Beställaren senast sex månader före löpande periods utgång.
Maximalt kan avtalet löpa till 2027-06-30.
Avtalet upphör därefter automatiskt att gälla utan vidare uppsägning.