64419-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Vattenreningskemikalier
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnklorid 2019
Referensnummer: KS 2019/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för Järnklorid till Ängelholms kommuns renings- och vattenverk.
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser successiva leveranser av järnklorid till Reningsverket i Ängelholm, Reningsverket i Starby samt Vattenverket.
Ängelholms reningsverk belastas idag med ca 37 000 pe och reningen sker med mekaniska, kemiska och biologiska reningssteg.
Föregående års volym var Ängelholm ca 400 ton och kan ses som en indikation på kommande volym. Några volymgarantier kaninte lämnas och omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.Ängelholms kommun garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen