644260-2021 - ResultatSverige-Västerås: IT-programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektverktyg
Referensnummer: KS 2021/00775-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för projektverktyg i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerås stad har behov av projektverktyg inom flera förvaltningar. Initialt kommer projektverktyget att användas av förvaltningar med projekt inom samhällsbyggnadsprocessen. Ambitionen är att övriga förvaltningar med behov av projektverktyg ansluter sig till den upphandlade lösningen under avtalstiden.