2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende tekniska konsulttjänster – Geotekniker, markmiljö, bergsakkunnig och hydrogeologi
Beskrivning: Uppdraget omfattar konsultuppdrag inom följande discipliner Geotekniker, markmiljö, bergsakkunnig och hydrogeologi. Arbeten kan avse geoteknisk konsultation vid mindre och större hydrogeologiska-, geotekniska-, markmiljö- och bergtekniska -utredningar inom Bygg- och anläggningsteknik eller motsvarande vid om- och nybyggnationer. Objekten är belägna i Solna stad. Arbete kan omfatta nedan punkter men utesluter inte andra arbeten inom området. • Grundundersökning, • schaktbottenbesiktning, • del av mängdförteckning, • upprättande av geotekniskt PM och marktekniskundersökningsrapport, • upprättande av markmiljötekniskundersökningsrapport, • analys av befintligt utredningsunderlag, • vara rådgivande vid val av förstärkningsarbeten etc. • Beräknings PM och i samråd med övriga projektörer, • sammanställning av geotekniskt underlag och rapporter, • Utrustning och metod som följs enligt standarder, • upprättande av förslag för eventuellt kompletterande borrningar och mätningar, • Kvalitetssäkra att kontroll och åtgärder som entreprenören eller projektet genomför för att få tillförlitliga resultat, • mm.
Intern identifierare: SI 2024/31
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71356000 Tekniska tjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000