2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arkitekttjänster, Inredningsarkitekttjänster samt övergripande strategiska tjänster
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal för arkitekttjänster, inredningsarkitekttjänster samt övergripande strategiska tjänster för Stockholm universitets samtliga lokaler. Utöver löpande behov av tjänster i den normala driften pågår även ett lokaloptimeringsprojekt som berör Stockholms universitets samtliga förhyrda lokaler. Syftet med lokaloptimeringsprojektet är att minska de förhyrda ytorna genom att förbättra nyttjandet av lokalbeståndet. Projektet beräknas pågå fram till år 2034 och innebär ett stort antal flytt- och verksamhetsanpassningar samt renovering av Södra huset. Upphandlingen är indelad i tre delområden: • Delområde 1: Södra Frescati, Albano, övriga Stockholmsområdet samt forskningsstationer o Uppskattad volym: 32 miljoner SEK o Takvolym: 48 miljoner SEK • Delområde 2: Norra Frescati o Uppskattad volym: 25 miljoner SEK o Takvolym: 38 miljoner SEK • Delområde 3: Övergripande strategiska tjänster o Uppskattad volym: 12 miljoner SEK o Takvolym: 18 miljoner SEK En leverantör kommer att antas för respektive delområde.
Intern identifierare: SU FV-3185-25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Södra Frescati, Albano, övriga Stockholmsområdet samt forskningsstationer
Beskrivning: Omfattar området och samtliga markeradefastigheter (bilaga ”Indelning delområden 1 och 2”). Planerad tyngdpunkt på renovering och verksamhetsanpassningar av Södra huset inom Lokaloptimeringsprojektet, inklusive evakueringsprocess som kan innebära arbete med tillfälliga lokaler utanför geografiskt definierat område.
Intern identifierare: Delområde 1: Södra Frescati, Albano, övriga Stockholmsområdet samt forskningsstationer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Norra Frescati
Beskrivning: Omfattar området och samtliga markerade fastigheter (bilaga ”Indelning delområden 1 och 2”). Planerad tyngdpunkt för verksamhetsanpassningar av Arrheniuslaboratoriet inom Lokaloptimeringsprojektet med stor andel laboratoriemiljöer.
Intern identifierare: Delområde 2: Norra Frescati
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3: Övergripande strategiska tjänster
Beskrivning: Omfattar övergripande strategiska tjänster över hela Stockholms universitet och lokalbestånd med uppdrag inom tidiga skeden och utredningar samt campusplanering och övergripande strategiska dokument som lokalförsörjningsplaner, koncept, planeringsförutsättningar, arbetsplatsstrategi, verksamhetsprocesser etc.
Intern identifierare: Delområde 3: Övergripande strategiska tjänster