2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende tekniska konsulttjänster – Trafikplanerare
Beskrivning: Uppdraget omfattas av konsultuppdrag inom arbeten avseende trafikplanerare och konsultation vid mindre och större om- och nybyggnationer av hyresrätter/flerbostadshus och/eller lokaler. Objekten är belägna i Solna stad. Omfattningen av arbetsmomenten i projekteringsskedet varierar beroende på vilken entreprenadform som tillämpas. Uppdraget kan såldes omfatta upprättande av huvudhandlingar/systemhandlingar och sedermera bygghandlingar, alternativt enklare förfrågningsunderlag vid totalentreprenad. Arbetet kan omfatta nedan punkter men utesluter inte andra arbeten inom området. • Strategisk planering för säker och hållbar trafikmiljö, kollektivtrafik, parkeringsplatser, cyklister och gående. • Trafikutredningar, inventeringar, trafikanalys • Delta i projektmöten, samrådsmöten och andra möten berörande yrkesbehovet. • Skapa hållbara och effektiva lösningar för både nuvarande och framtida trafikbehov, svara på remiss från myndigheter • Trafik- och infrastrukturplanering och ha roll som deltagande och ledande projektledande trafikplanerare i tidiga skeden.
Intern identifierare: SI 2024/32
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000