644392-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Möbler för hemmet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning till hemlik miljö 2023
Referensnummer: GNU 2023/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39140000 Möbler för hemmet
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen Möbler och inredning till hemlik miljö 2023.
Med möbler för hemlik miljö avses möbler för kategorierna:
• Sovrum/vilrum
• Arbetsplats
• Vardagsrum/personalrum/allrum/ gemensamhetsutrymme där hemlik miljö anses lämplig
• Kök/matplats
• Badrum
• Hall/entré
• Barnavdelning
• Utemöbler
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39140000 Möbler för hemmet, 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39141000 Köksmöbler, 39142000 Trädgårdsmöbler, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143100 Sovrumsmöbler, 39143120 Sovrumsmöbler utom sängar och sängkläder, 39143200 Matsalsmöbler, 39143300 Vardagsrumsmöbler, 39144000 Badrumsmöbler, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151000 Diverse möbler, 39153000 Konferensmöbler, 50850000 Reparation och underhåll av möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattar till exempel: resårbotten, sängmadrass, sängben, madrasskydd, sängbord, sänglampa, byrå, garderob, påslakan, lakan, kuddar, örngott, överkast,
Omfattar till exempel: enklare skrivbord med arbetsstol m.m.
Omfattar till exempel: soffa, soffbord, tv bänk, bokhylla, taklampa, matta, fåtölj, tavla, gardiner, gardinstång, konstväxter, krukor, vaser, dekorationskuddar med fodral m.m.
Omfattar till exempel: köksbord och stolar, stolsdynor, bord/drickunderlägg, dukar m.m.
Omfattar till exempel: duschdrapperi, badlakan, handduk, badrumsmatta m.m.
Omfattar till exempel: skohylla, hatthylla, dörrmatta, spegel m.m.
Omfattar till exempel: barnartiklar.
Enkel sittgrupp, soffa, hammock, positions-, fällbara- och stapelbara stolar.
Borlänge kommun
Del nr: 2
Avesta kommun
Del nr: 3
Hedemora kommun
Del nr: 4
Säter kommun
Del nr: 5
Ludvika kommun
Del nr: 6
Gagnef kommun
Del nr: 7