644440-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DBS - Deep Brain Stimulation
Referensnummer: K 2023-5848
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
DBS 2+1+1 år
DBS (Deep Brain Stimulation) är en vetenskapligt väldokumenterad metod för behandling av ett flertal neurologiska tillstånd, främst rörelserubbningar. Neurokirurgiska verksamheten, Karolinska universitetssjukhuset, utför årligen implantation av 40-50 nya kompletta DBS system samt lika många ingrepp som syftar till att ersätta komponenter som tidigare inopererats, främst IPG:er (Implantable Pulse Generators). Majoriteten av de implanterade systemen görs på vuxna patienter. Endast i enstaka fall sker implantering på barn.
DBS-systemen består av elektroder, som införs med stereotaktisk teknik i hjärnan (vanligtvis en eller två elektroder/patient, i enstaka fall fyra elektroder/patient), en (eller flera) impulsgeneratorer (IPG), för strömförsörjning till elektroden och vanligtvis kopplingskablar mellan elektrod och IPG.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33184100 Kirurgiska implantat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning i upphandling av ramavtal för medicinteknisk utrustning/system DBS (Deep Brain Stimulation) till tema hjärta kärl och neuro, Karolinska Universitetssjukhuset.
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Upphandlingen avser ett ramavtal på 2+1+1 år med flera leverantörer.
Leverantörer till Karolinskas verksamhet ska upprätthålla effektiva och optimerade rutiner för logistik och administration rörande beställningar, leveranser, reservdelshantering, reparationer, uppgraderingar, prislistor, fakturering, teknisk support och utbildning anpassade till Karolinskas modell.
Med hänsyn till omfattande funktionskrav och patientbehov skall offererade system endast omfatta de senast lanserade produkterna.