644566-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reklam och marknadsföring – Tjänster för Marknads-PR
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänster för Marknads-PR
Beskrivning: Denna upphandling avser marknads-PR för Svenska Spels koncernvarumärke och dess affärsområde TUR. Uppdraget är ett helhetsåtagande och innefattar kommunikationsstrategi, kreativitet, kampanjer, innehåll och genomförande/aktivering med fokus på marknads-PR och förtjänade media. Viss produktion kan förekomma i synnerhet avseende olika typer av innehåll/content och tjänster kopplade till sociala media. Se FFU för ytterligare information om omfattning, kvalificeringskrav och upphandlingsprocessen i övrigt.
Intern identifierare: 2024-01551
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
Ytterligare klassificering (cpv): 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000