644598-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Katrineholm: Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av strålkällor och radioaktivt avfall samt stöd till den nationella strålskyddsberedskapen för Strålsäkerhetsmyndigheten
Referensnummer: SSM2021-6826
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende omhändertagande av strålkällor och radioaktivt avfall samt stöd till den nationella strålskyddsberedskapen för Strålsäkerhetsmyndigheten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90521000 Behandling av radioaktivt avfall, 90521100 Hämtning av radioaktivt avfall, 90521200 Lagring av radioaktivt avfall, 90521300 Disponering av radioaktivt avfall, 90521400 Transport av radioaktivt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen