644604-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Teknisk besiktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktning bygg och Kontrollansvarig KA
Referensnummer: 22/205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av certifierad entreprenadbesiktningsman samt certifierad kontrollansvarig, KA.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Entreprenadbesiktning bygg och Kontrollansvarig (KA).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315400 Byggnadsinspektion, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdragen besiktningstjänster/kontroller vid beslutade investerings- och underhållsprojekt inom fastighetsförvaltning. Uppdragen kan bestå av uppdrag i byggprocessen av typen förbesiktning, slutbesiktning, efterbesiktning, garantibesiktning och syner enligt AB 04 eller ABT 06. Uppdrag kan även innebära samordningsansvar för besiktningsgruppen (de övriga entreprenadbesiktningsmännen). Kontrollansvarig ska hjälpa till med att se till att kraven i bygglagstiftningen efterföljs.
För uppdrag som Entreprenadbesiktningsman/Kontrollansvarig gäller att denne ska vara oberoende av de konsulter som utfört projektering avseende uppdraget.
ÖvrigtUppgifterna ovan ska ses som Beställarens intention och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Det är inte en uttömmande beskrivning av samtliga arbetsuppgifter som skautföras av antagen Leverantör, utan ska ses som exempel på de förväntningar Beställaren har på leverantörens insats.
Uppdragsspecifik omfattning anges vid avrop.