644604-2023 - ResultatSverige-Eslöv: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänst av arbetskläder och hushållshanddukar
Referensnummer: VoO.2023.0241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tvätteritjänst och hyra av hushållshanddukar.
I upphandlingen ingår följande optioner:
- Hyra av arbetskläder
Inbjudan
Eslövs kommun, vård- och omsorgsförvaltningen, inbjuder intresserade Leverantörer till anbudsgivning avseende tvätteritjänst av arbetskläder och hushållshanddukar. Arbetskläderna ägs i dagsläget av Kunden. Upphandlingen innefattar även hyra av hushållshanddukar.
- Hyra av arbetskläder Maximal takvolymMaximal takvolym för ramavtalet är 8 100 000 SEK under hela ramavtalets livslängd. När köp enligt ramavtalet uppgått till det maximala värdet så kommer ramavtalet automatiskt upphöra att gälla. Ramavtalets upphörande påverkar inte giltigheten av avtal som ingåtts dessförinnan.
Kunden kommer under avtalsperioden att avropa det faktiska behovet och exakt volym kan därför inte garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen