644919-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonservice, reparationer och reservdelar
Referensnummer: 23/037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar service, reparationer, reservdelar och enklare försäkringsskador för de fordon och släpvagnar kommunen äger.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50116200 Reparation och underhåll av fordonsbromsar och bromsdelar, 50116300 Reparation och underhåll av växellådor till fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandling
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Fordonservice, reparationer och reservdelar till fordon och slädvagnar.
Upphandlingen omfattar service, reparationer, reservdelar och enklare försäkringsskador för de fordon och släpvagnar kommunen äger. Avtalets beräknade värde är 4000000 SEK. Planerad avtalsstart är 2024-01-14.
Sävsjö kommun har för avsikt att teckna ramavtal med en leverantör.
Volym
Upphandlande myndighet har i dagsläget 95 fordon samt 30 st släpvagnar. Fordonsparken består till störst del av följande fordonsmodeller:
Seat Leon - 48 styckenSkoda Octavia - 11 styckenVolkswagen Caddy - 22 styckenToyota - 6 styckenIveco - 4 stÖvriga märken - 3 stycken
Ca 15 fordon är placerade i Vrigstad eller Stockaryd, resterande finns i Sävsjö tätort. Fordonsparken kan komma att förändras under avtalstiden.
Service utförs på varje fordon minst en (1) gång om året. Mellan fem (5) och tio (10) fordon har ett mer frekvent serviceintervall med upp till tre (3) gånger per år. Antal servicetillfällen per fordon är svårt att uppskatta då varje enhet använder varje fordon i olika utsträckning.
Upphandlande myndighet förbinder sig inte att avropa en viss bestämd kvantitet, Säljaren förbinder sig att leverera Köparens verkliga behov.
Takvolym
Upphandlingens takvolym är 4 500 000 kronor. När takvolymen uppnås och det inte finns möjlighet att göra ändringar enligt 17 kap. LOU är avtalet utan verkan.