644956-2023 - ResultatSverige-Lund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Besiktningsman Byggentreprenad Spårvagnsdepå Lund
Referensnummer: 81770100-402278-36256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att vara projektets besiktningsman (huvudbesiktningsman) för alla byggnader och tillhörande arbeten och installationer inom entreprenaderna, mark med tillhörande spåranläggning (BEST), husentreprenad och entreprenader för specialsystem.
Besiktningmannen ska kontraktera och tillhandahålla alla nödvändiga biträdande besiktningsmän och nödvändiga sakkunniga för alla installationsarbeten och specialsystem mm inom entreprenaden så att en kompetent besiktningsgrupp skapas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen