Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilatorer 2018
Referensnummer: 18RS1064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsövergripande upphandling av Ventilatorer som kommer att utmynna i ett ramavtal. Syftet är att byta ut befintlig maskinpark inom loppet av cirka 2-4 år.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av ventilatorer enligt beskrivningen i detta förfrågningsunderlag.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal för ventilatorer som Regionen kan avropa från under avtalets löptid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen