645129-2022 - ÄndringSverige-Eskilstuna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
App Allmän Kollektivtrafik Sörmland
Referensnummer: IN-IN22-0378
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av App för allmän kollektivtrafik Sörmland
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av tjänst att utveckla och förvalta App för Kollektivtrafik, som är en viktigt försäljnings- och informationskanal till resenärer och blivande kunder för Sörmlandstrafiken.
Omfattning
Upphandlingen avser tjänstekontrakt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Avtalet avser köp av tjänsten, App Allmän Kollektivtrafik Sörmland, med tillhörande support och underhåll.
Upphandlingens syfte är att utveckla en attraktiv app för resenärer i vårt län som speglar användarnas behov, beteende och efterfrågan. Det innefattar bland annat att förbättra service, information, reseplanering och betalningsmöjligheter, samt att säkerställa möjlighet till fortsatt utveckling som en del av support och underhåll av appen.