2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att upprätta kontrakt för leveranser av livsmedel inom områdena djupfryst, kolonial, konfektyr, kolsyrad dryck samt vissa färskvaror till Karlshamns kommuns, Karlshamns Energi ABs och Karlshamns Energi Vatten ABs verksamheter. Karlshamns kommun driver ett flertal kök inom skola, förskola, och äldreomsorg. Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal med en leverantör för successiva avrop av livsmedel till dessa verksamheter, men även öppna möjlighet för övriga verksamheter som är i behov av mindre kvantiteter av livsmedel att nyttja avtalet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:81976:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror