64517-2022 - KonkurrensutsättningSverige-København N: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift inom 3 olika områden server- nätverk - klienter för användning inom Copenhagen Malmö Port AB
Referensnummer: UH-2021-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
CMP har i dag en modern IT-miljö där själva IT-driften i huvudsak är outsourcad.
Strategin är att äga så lite som möjligt av IT-infrastrukturen och köpa den efterfrågade funktionen som tjänst av professionella aktörer på marknaden.
En IT-leverantör till CMP kommer att ingå ett tätt partnerskap dör man gemensamt utvecklar den levererade tjänsten över tid för att passa till de förändrade behov som kommer att uppstå till följd av den accelererande IT-utvecklingen och CMP:s och hamnbranschens ökade digitalisering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
CMP förbehåller sig rätten att kombinera alla avtal om en leverantör blir kvalificerad att tilldelas 2 avtal
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
SERVER
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72251000 Återhämtningstjänster efter driftsstörning, 72252000 Dataarkivering, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72254000 Programvaruprovning, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tre områden: server, nätverk och klienter.
Server
CMP arbetar enligt cloud-first-principen vilket innebär att antal egna servrar stadigt minskar. De servrar man har kvar köps in som tjänst från en hosting-leverantör. Det finns inga servrar idag i Azure eller AWS.
Nätverk
CMP äger och förvaltar det fysiska koppar- och fibernätet inne i byggnader eller mellan byggnader på samma lokation. Länkar mellan lokationer hyrs idag in från tredje part. Det aktiva nätet som körs ovanpå den passiva infrastrukturen köps idag in som tjänst.
Klienter
CMP har idag behov av flera olika typer av klienter, men i huvudsak handlar det om bärbara datorer och mobiltelefoner. En mindre grupp använder sig av tablets eller hybriddatorer och ytterligare några har extrautrustade datorer för att klara mer krävande program eller uppgifter. Då klienter är kopplade till personer, varierar det faktiska antalet och typerna från månad till månad, alltefter behov.
Del nr: 2
Del nr: 3