Kort beskrivning
SHIS ska upphandla och införa ett objektsorienterat fastighetssystem. Området sträcker som sig i korthet från avtal med fastighetsägare, förmedling, uthyrning av lägenheter, hyresavisering och fastighetsförvaltning. Omfattningen på uppdraget framgår av upphandlingsdokumenten i sin helhet.
Systemstödet ska även integreras med andra system hos SHIS i syfte att stödja verksamhetens processer på effektivast sätt.
Uppdraget omfattar, men är inte begränsat till:
2. Leverans av tjänster för projektinförande (projektledning och övriga erforderliga projektresurser), migrering av data och integrationer.