See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support och underhållsavtal för HR-system
Beskrivning: Region Gotland har genom tidigare tecknat kontrakt rätt att nyttja HR-systemet HRplus 8 och Medvind med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden. Support, underhåll och vidareutveckling måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Region Gotland behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder. Avtalet utgör ett underhålls-, support-, utvecklings- och samarbetsavtal vars syfte är att säkerställa att Region Gotland under avtalstiden kan använda avtalade IT-system på bästa sätt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Support och underhållsavtal för HR+ 8
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94050:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Support och underhållsavtal för Medvind
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94050:Lot:2