See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Provtagningsmaterial
Beskrivning: Region Östergötland avser upphandla förbrukningsmaterial gällande provtagning inom följande områden: Venprovtagning, vakuumrör, lancetter, stasband, kapillärrör, mikrokapillärrör, droppstift, urinprovtagning, provtagningset sputum, provtagningset feaces, uppsamlingspapper för feacesprovtagning samt rör med tamponad för salivuppsamling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Venprovtagningsset med indikator. Nålstorlek 23G (0,6 mm).
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33141220 Kanyler, 33141310 Injektionssprutor, 33141900 Blodlansetter, 33192500 Provrör, 33698000 Kliniska produkter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Venprovtagningsset med indikator. Nålstorlek 21G (0,8 mm)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Venprovtagningsset med indikator. Nålstorlek 25G (0,5 mm). Semiautomatiskt säkerhetsskydd.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Vennål med integrerad hållare. Nålstorlek 22G (0,7mm) och 21G (0,8mm).
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Venprovtagningshållare med förmonterad leurlockadapter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Vakuumrör med koagulationsaktivator med gel, 5/3-4 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Vakuumrör med koagulationsaktivator med gel, 10/8-9 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Vakuumrör med koagulationsaktivator utan gel, 7/6 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Vakuumrör med koagulationsaktivator utan gel, spårmetallfritt, 5/3-4 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Vakuumrör EDTA/K2, 5/3 ml, utan gel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Vakuumrör EDTA/K2, 7/6 ml, utan gel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Vakuumrör Li-Heparin med gel 5/3 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Vakuumrör Li-Heparin utan gel 5/3 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Vakuumrör, Natriumcitrat, koagulationsrör, 5/1,8 ml och 5/2,8 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Vakuumrör P-glukos, 5/3 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Vakuumrör Na-heparin 7/6 ml, spårmetallfritt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Vakuumrör Hirudinrör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Lancetter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Stasband engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Stasband flergångs vuxen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Stasband flergångs barn
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Stasband flergångs patientbunden vuxen
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Kapillärrör med koagulationsaktivator
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Kapillärrör Li-heparin med gel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Kapillärrör med EDTA K2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Rörförlängare till kapillärrör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Mikrokapillärrör utan tillsats
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Mikrocapsaggregat flergångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Mikrokapillärör engångs utan tillsats
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Droppstift
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Urinprovtagningssystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Urinprovtagningsbägare 200-250 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Provtagningsset: Sputum burk/bägare med tillhörande transportbägare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Provtagningsset: Feces
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Fecesfångare/uppsamlingspapper vid feacesprovtagning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Rör med tamponad för salivuppsamling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115094:Lot:36