645388-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny kondensatrening RGK P8, Kvarnsveden, Borlänge
Referensnummer: ABBE 2023/1070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny rökgaskondensatrening innehållande  material, montage och driftsättning med ett funktionsansvar.  Kondensatmängden är ca 3-20l/s och har en temperatur av ca 37C, gränsvärden i princip enligt gällande BAT-villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42000000 Industrimaskiner, 42912000 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor, 42912330 Vattenreningsutrustning, 45000000 Anläggningsarbete, 51000000 Installation (utom programvara), 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ny rökgaskondensatrening innehållande  material, montage och driftsättning med ett funktionsansvar.  Kondensatmängden är ca 3-20l/s och har en temperatur av ca 37C, gränsvärden i princip enligt gällande BAT-villkor.