Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och hantering av källsorterat avfall
Referensnummer: STK-2021-286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunövergripande upphandling gällande hämtning och hantering av källsorterat avfall för Malmö stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1 SF (Serviceförvaltningen), GrF (Grundskoleförvaltningen), GyF (Gymnasieförvaltningen), FskF (Förskoleförvaltningen)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hämtning av källsorterat avfall från verksamheter som hör till Serviceförvaltningen, Grundskoleförvaltningen, Gymnasieförvaltningen samt Förskoleförvaltningen i Malmö stad.