See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Delgivningstjänster
Beskrivning: Uppdraget innebär att leverantören ska utföra delgivningstjänster, enligt gällande lagar och förordningar, i framförallt Skåne län. Vid enstaka fall kan det bli aktuellt att utföra delgivningstjänster i hela landet. Delgivningen delges av godkänd delgivningsman vid auktoriserat delgivningsföretag. Länsstyrelsen godkänner, auktoriserar samt utövar tillsyn med stöd av Lag 2010:1933 om auktorisation av delgivningsföretag. Avtal tecknas med en leverantör.
Intern identifierare: 114-26498-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000