645693-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÅVC Svartvik 2022
Referensnummer: REKO-2021-00041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av återvinningscentralen (ÅVC) i Svartvik på fastigheten Nolby 7:139, den kommer att utnyttjas som mottagningsstation för grovavfall och farligt avfall från hushållen. Antalet besökare årligen är c:a: 50 000 st.
På ÅVC ska allmänheten kunna lämna grovavfall, återvinningsbart avfall och farligt avfall. Farligt avfall är t.ex. spillolja, målarfärg, elektronik, kylskåp och hushållskemikalier. Även trädgårdsavfall, jord och grus kommer att tas emot. Det finns även möjligheter att lämna förpackningar. Grovavfallet kommer att förvaras i container. Samtliga fraktioner förutom vitvaror som spisar, tvättmaskiner och trädgårdsavfall kommer att förvaras i någon form av behållare. Farligt avfall förvaras i special containrar och för elektronik finns en speciell byggnad. Hushållsavfall får ej lämnas på centralerna. Företag får ej lämna avfall på ÅVC utan ska hänvisas till Blåbergets avfallsanläggning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen