645694-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiskt kommunikationsstöd
Referensnummer: 2021/2560/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHIs uppdrag är att bidra till minskad sårbarhet och ett hållbart samhälle – det ställer krav på god kommunikativ förmåga i hela verksamheten. Att förmedla kunskap och bygga relationer är centralt för att förverkliga uppdraget. SMHIs verksamhet och kommunikation vilar på vetenskaplig grund. SMHI vänder sig till stora delar av samhället och kommunicerar med både allmänna och specifika målgrupper i flera olika sammanhang, både brett och riktat. Kommunikation i digitala kanaler är centralt. Utgångsläget är gott. SMHI har medvetet arbetat med att utveckla sin kommunikation. Myndigheten är väl känd och har ett högt förtroende hos allmänheten. SMHIs kompetens inom väder, vatten och klimat är efterfrågad och SMHIs verksamhet engagerar.
SMHI arbetar långsiktigt med att förstärka organisationens kommunikativa förmåga och att öka värdet av sin kommunikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI arbetar långsiktigt med att förstärka organisationens kommunikativa förmåga och att öka värdet av sin kommunikation. Utgångspunkter är att:
- stärka berättelsen om hur SMHIs kunskap bidrar till ett hållbart samhälle
- förädla den digitala närvaron och upplevelsen
- stärka processer för strategisk kommunikation
- rusta experter, chefer och nyckelpersoner med hjälp av insatser för ökad kommunikativ förmåga
- utveckla stöd och verktyg
- paketera kunskapen attraktivt för olika målgrupper.
Kommunikationsarbetet drivs i första hand av SMHIs egna kommunikatörer och andra medarbetare vid myndigheten. SMHIs har en central kommunikationsfunktion för övergripande och gemensam kommunikation, samt kommunikatörer knutna till verksamhetens olika avdelningar.
För visst expertstöd inom kommunikationsområdet och förstärkning efterfrågas en leverantör av kommunikationstjänster. Behovet av sådant stöd kan ha stora variationer i omfattning, samt över tid.