645697-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2021 - Byggledare Mark och Anläggning
Referensnummer: SBN 2021/771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser tekniska konsulter inom Byggledning Mark och Anläggning.
Syftet med denna upphandling är att täcka beställarens behov av tekniska konsulter inom konsultområdet Byggledare Mark och Anläggning. Uppdrag som kan komma att avropas från tecknat ramavtal kan t.ex. avse byggledning för anläggningsarbeten inom områdena mark/väg/VA.
Placeringsorten är Boden med utgångspunkt Stadshuset i Boden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen