Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, underhåll och rasering gatubelysning
Referensnummer: 2022-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps kommun går ut med en förfrågan avseende drift, underhåll och rasering Gatubelysning. Ramavtal på maximalt fyra år.
Allmän orientering
Tierps kommun upphandlar drift och underhåll av kommunens gatubelysning. Kommunen har idag ca 6000 belysningspunkter. Karta finns på adress: https://tierpskartan.tierp.se/spatialmap? 75 % av anläggningen är Cobra 44W. Styrsystemet för tändning är systemet ABELKO .
Anläggning är besiktigad före avtalsstart, E har rätt att gå igenom besiktningsprotokoll inför uppdragsstart.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45316100 Installation av utomhusbelysning, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen