645828-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning och städning av höga höjder
Referensnummer: 22/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommuns Tekniska kontor ansvarar för drift och underhåll av kommunens fastighetsbestånd där avdelning Städ och konferens har det operativa ansvaret för stora delar av kommunens städning och där fönsterputsning och städning av höga höjder ingår som en extern entreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende av fönsterputsning och städning av höga höjder i Jönköpings kommuns lokaler.
Omfattning
Jönköpings kommuns Tekniska kontor ansvarar för drift och underhåll av kommunens fastighetsbestånd där Verksamhetsservice har det operativa ansvaret för stora delar av kommunens städning och där fönsterputsning och städning av höga höjder ingår som en extern entreprenad.
Fönsterputsning avser även vissa äldreboenden och daglig verksamhet i kommunen.
Det förväntas att anbudslämnaren har både kompetensen och kapaciteten att planera och administrera efterfrågade tjänster för offererade arbetsområden.Både fönsterputsning och städning av höga höjder ska ske 1 (en) gång per år på de i upphandlingen angivna objekten. Vid vissa undantag kan det vid behov behövas någon gång extra.
Fönsterputsning kommer till allra största del avropas mellan 15 mars - 15 november. Städning av höga höjder kommer att avropas under hela året. Leverantören skall kunna möta denna efterfrågan.
Fönsterputs till fast pris - antal objekt och objektadresser finns angivna i objektlista för respektive område. Leverantören har möjlighet att besöka objekten under vecka 45-46 som ingår inom respektive område för att bilda sig en uppfattning om uppdragets omfattning, kontrollera förutsättningar för att kunna lämna pris.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 14000000.
Fördelat enligt följande:Område Väster 3 600 000krOmråde öster 2 600 000 krOmråde söder 3 500 000 krOmråde centrum 2 300 000 krJunehem 2 000 000 kr
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 18 500 000kr
Fördelat enligt följande:Område Väster:4 680 000 krOmråde Öster: 3 380 000 krOmråde Söder: 4 550 000 krOmråde Centrum: 2 990 000 krJunehem: 2 900 000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.