645854-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för service och reparation av fordonspåbyggnader
Referensnummer: TEN 387/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålet
Mölndals stad genomför upphandling avseende ramavtal för service och reparationer av fordonspåbyggnader. Anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, inbjuds härmed att lämna anbud.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) delar:
Del 1: Sopbilsaggregat med en-, två- eller fyrfacksskåp
Del 2: Lastväxlare, kranar, plogfästen, bakgavelliftar, lastväxlarkranflak och liftdumperaggregat på lastväxlaram.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för löpande service, oljeanalyser och reparationer av lastbilspåbyggnader och aggregat för tekniska förvaltningens behov. Befintliga påbyggnader förekommer i flera olika typer vilka är sopbilsskåp, kranar, lastväxlarkrokar, bakgavelliftar, liftdumperaggregat och plogfästen.
Nuvarande påbyggnader på chassin framgår av Bilaga 2, Fordon- och påbyggnadsregister. Fler påbyggnader inom nämnda kategorier kan komma att ingå under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50116000 Underhåll och reparation av specialdelar till fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen