645904-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: Ks 1328/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun och det kommunalägda bolaget Futurum Fastigheter i Örebro AB har lokaler och arbetsplatser inom vitt skilda områden med olika utformning och storlek för att kunna tillgodose de olika verksamheternas behov. Många av lokalerna drabbas av skador förorsakade genom inbrott men även annan typ av skador uppkommer som det är värdefullt att kunna få bevakade. Örebro kommun och Futurum Fastigheter i Örebro AB är var för sig upphandlande myndigheter och fattar därmed beslut och tecknar sina egna avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och syfte
Målet är att hitta en leverantör av bevakningstjänster som kan arbeta långsiktigt tillsammans med de upphandlande myndigheterna och vara proaktiv i problemlösning och förslag till åtgärder.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds härmed att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM) behov av bevakningstjänster. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal. Mer information om UM finns att läsa på respektive hemsida.
Upphandlande myndigheter:
Organisationsnummer:
Örebro kommun
212000-1967
Futurum Fastigheter i Örebro AB
556736-6215
Vi ser fram emot ert anbud!