645920-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Heby: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad Harbo skola och förskola, Heby
Referensnummer: 23/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Befintlig skola och fritids byggs om- och till med plats för 196 elever och 20 lärare.
Tillbyggnation av lokaler för förskola med plats för 110 barn och 20 pedagoger.
Befintligt mottagningskök byggs om till tillagningskök för tillagning och servering av både skol och förskoleverksamhet på plats.
Till byggnationen hör även nya installationer samt utomhusmiljö.
Byggnadernas bruttoara ca: 4 300 kvm
Arbetsområde utomhusmiljö ca: 23 800 kvm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen