645938-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadereglering ansvarsskador
Referensnummer: 0107/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkrings AB Göta Lejon bedriver skadereglering av ansvarsskador för Göteborgs Stad. Vid behov vill Försäkrings AB Göta Lejon kunna anlita en oberoende extern resurs som stöd i ansvarsskaderegleringen. Ansvarsskador inkluderar sak- och personskador, rena förmögenhetsskador samt förmögenhetsbrott. Detta innebär bl.a. handläggning av ärenden, utredningar och rapportskrivning, förslag till reservsättning samt direkt kontakt och meddelande av beslut till försäkringstgare och skadelidande. I uppdraget ingår även regresshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66519400 Skadereglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avser ett ramavtal för tjänsten skadereglering avseende ansvarsskador. Ansvarsskador inkluderar sak- och personskador samt personskador enligt järnvägstrafiklagen. Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör som möjliggör avrop av konsultstöd.  Upphandlingens värde beräknas till cirka 6 miljoner SEK exkl. moms under ramavtalsperioden med optioner inräknat.