Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Obligatorisk ventilationskontroll
Referensnummer: GNU 2021/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser obligatorisk ventilationskontroll för kommunerna Avesta, Hedemora och Gagnef inklusive bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Gagnef
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den årliga uppdragsvolymen av uppdrag inom ramavtalet kan uppskattas till ca 125 000 kr/år för Hedemora, ca 300 000 kr/år för Avesta, ca 250 000 kr/år för Gagnef. Grund för detta värde är tidigare års erfarenheter samt en uppskattning av det framtida behovet. Beställaren garanterar ej denna volym
Hedemora
Del nr: 2
Avesta
Del nr: 3