2. Förfarande
Förfarande
Titel: Agent för hantering av enstaka tidskriftsprenumerationer samt stående ordrar 2025
Beskrivning: Biblioteket vid Luleå tekniska universitet har som mål med denna tjänst att hantera enstaka tidskriftsprenumerationer och stående ordrar i ett och samma gränssnitt, från beställning till uppföljning. Upphandlingens volym beräknas ligga i kostnadsnivån 800 000 SEK per år. Uppskattningen är baserad på 2024 års inköpsvolymer till listpriser och förväntas uppgå till ungefär samma kommande år.
Intern identifierare: LTU-1173-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 92511000 Bibliotekstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Agent för hantering av enstaka tidskriftsprenumerationer samt stående ordrar 2025