645987-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar med tillhörande tjänster
Referensnummer: 20/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende skyltar med tillhörande tjänster.
Omfattning
Upphandlingen avser en helhetslösning för inom- och utomhusskyltning med tillhörande tjänster. I helhetslösningen ingår bland annat rådgivning, skyltsystem, grafisk utformning, tillverkning, leverans, montering, reparationer och underhåll. Beställarens behov av skyltar varierar stort vilket gör att uppdragen kan variera i storlek. Behovet är allt från en enstaka skylt till att ta fram skyltning för en hel verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22459100 Reklamdekaler och -klistermärken, 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på skyltar som ingår i upphandlingen är:
Permanenta skyltar
Tillfälliga skyltar
Fasadskyltar
Byggskyltar
Informationsskyltar
Entréskyltar
Naturreservatsskyltar
LED-skyltar
Skyltar i trä
Taktila skyltar
Anslagstavlor
Vepor
Foliering av glasytor
Dekaler
Upphandlingen omfattar inte vägskyltar och digitala skyltar.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 9000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 11000000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.