Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lagring och hantering av Riksbankens mynt
Referensnummer: 2020–00089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I syfte att försörja landet med mynt avser Riksbanken upphandla tjänster för lagerhållning av mynt på ca 2500 halv europapall i lokaler som erbjuder hög säkerhet och som inte ligger norr om Uppsala samt utlämning och mottagning av svenska mynt. Därtill ska bl.a lagerhantering, inventering och bokföring ske.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18512100 Mynt, 63120000 Lagring och magasinering, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen