64603-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Ramavtal för projekt-, projekterings- och byggledning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för projekt-, projekterings- och byggledning
BeskrivningRamavtalet avser i huvudsak: -Projektledare -Projekteringsledare -Byggledare Beställaren ska dock även ha rätt att avropa följande roller/kompetenser: -Installationsledare -Projektcontroller -Projektadministratör -Kontrollansvarig (KA) enligt Plan- och bygglagen (PBL). -Arbetsmiljösamordnare BAS-P Uppdragen avser såväl ny-, om- och tillbyggnadsprojekt och kan avse både utförandeentreprenader och totalentreprenader. Vissa entreprenader kommer att utföras med arbetsformen samverkan.
Intern identifierareFSK 2024/466
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för projekt-, projekterings- och byggledning